ZŠ Šternberk Olomoucká 76

Základní škola speciální a praktická

Akce a fotogalerie

Školní rok 2018/2019

V úterý 4. prosince 2018 proběhlo v rámci projektu Chráním, chráníš projektové vyučování s názvem „Jíme zdravě“. Žákům se nejvíce líbil kvíz s cenami a ochutnávka zdravých potravin např. lučiny, tofu, knäckebrotů, neslazeného jogurtu s borůvkami a mangem, pomela, ananasu, kokosových ořechů, arašídů, slunečnicových semínek a dále také sušeného ovoce (datlí, brusinek, meruněk, švestek).

Ve středu 21. 11. 2018 vycházející žáci s výchovnou poradkyní navštívili burzu středních škol "Scholaris". Některým žákům pomohla tato praktická ukázka k rozhodnutí jakou střední školu zvolit. Příjemný den jsme zakončili bowlingem v Šantovce.

Jak správně třídit odpad a co se děje s odpadem po jeho odvozu jsme se dozvěděli v projektovém vyučování s názvem „Recyklace“. Navštívili jsme sběrný dvůr ve Šternberku, kde proběhly praktické ukázky třídění odpadů, dále jsme zhlédli film o správném třídění a prověřili si nově získané znalosti v testu. Seznámili jsme se s nápady, jak využít plasty netradičně – vyrobili jsme si chobotnici.

V pondělí 5. 11. 2018 jsme se zúčastnili ekologického terénního cvičení „Bobří špalíček“ v rámci projektu „Chráním, chráníš“. Akce proběhla ve Sluňákově, program byl rozdělen do dvou částí.
V první části nás paní lektorka seznámila se způsobem života bobrů, prohlédli jsme si fotografie prostředí, kde žijí, jejich „stavby“, dozvěděli jsme se, čím se živí a poslechli si zvuky z nočního života bobrů. Nevšedním zážitkem pro žáky bylo dotýkat se vycpaného bobra. Ve druhé části jsme se přesunuli k rybníku, kde žije bobří rodina. Paní lektorka nás upozornila na bobří stavby z větví a stromů. Zkoumali jsme bahnitý terén a hledali stopy bobrů. Rozdělili jsme se na skupiny, každá si udělala sádrový odlitek bobří stopy. Všichni jsme si odnesli hodně nových poznatků i zážitků.

K oslavám 100 let vzniku naší samostatné republiky se rozhodla připojit také naše škola projektovým dnem Říjen 1918, který se nesl v duchu atmosféry první republiky. Žáci měli možnost přiblížit si historii vzniku samostatného Československa, seznamovali se se státními symboly, zopakovali si text státní hymny, vytvořili státní vlajku a trikoloru. V rámci projektu byly pro žáky připraveny aktivity spojené s osobou T. G. Masaryka a také se žáci dozvěděli, jaké zboží se v té době prodávalo a kolik stálo. Na závěr společně sestavili přání ke stému jubileu naší republiky.

Dne 16. října 2018 jsme v rámci projektu „Chráním, chráníš“ navštívili interaktivní muzeum Pevnost poznání v Olomouci, kde žáci hravou formou objevovali přírodní zajímavosti, především v expozici Živá voda. U dětí velký zájem vzbudily pakobylky, které si mohly vzít do ruky, dále se jim líbily různé zvětšené makety potočních larev, které mnohdy vypadaly strašidelně.
Ve venkovním areálu jsme se zúčastnili programu Učíme se s ptáky a netopýry. Lektor nám poutavě vyprávěl o životě ptáků a netopýrů, o jejich odchytu a ochraně. Nebojácné děti si mohly zblízka prohlédnout netopýra a opatrně si ho pohladit. Stihli jsme toho však mnohem víc! Naší pozornosti neunikly ani historické památky Olomouce a za slunečného podzimního počasí jsme se příjemně cítili v Bezručových sadech. Den jsme si užili a již nyní se těšíme na další akce z projektu.

Jablko, jeden z nejstarších darů přírody, oblíbený objekt pohádek a nejběžnější plod našich zahrad, se stalo na jeden den hlavním předmětem vyučování. Ve čtvrtek 20. září 2018 proběhlo projektové vyučování s názvem „Jablečný den“. Na školní zahradě se nám letos urodilo velké množství krásně červených jablíček, proto se žáci o tomto ovoci snažili dozvědět co nejvíce. V průběhu dne si prošli různé tvořivé dílničky, kde se dozvěděli o významu vitamínů na zdraví člověka, vyrobili si jablečné tiskátko, zazpívali si písničky, ochutnali sušená jablka i sušené švestky, lisovali jablečnou šťávu a absolvovali drobné pohybové soutěže. Nejvíce však žáky bavilo pečení a vaření jablečných pokrmů – jablečného závinu, jablečného pudingu a palačinek s jablečným pyré.

 

Školní rok 2017/2018