ZŠ Šternberk Olomoucká 76

Základní škola speciální a praktická

Školní družina

Dne 23.1. 2020 se v naší školní družině uskutečnila odpolední akce Početní král. Žáci si vyzkoušeli netradiční matematické úkoly a hříčky s různými stupni obtížnosti. Ti nejlepší získali korunu a diplom.

Dne 9. ledna 2020 proběhla ve školní družině soutěž o nejhezčího sněhuláka. Vzhledem k nepřízni počasí - bez sněhu - jsme se pokusili sněhuláky alespoň vyrobit. Použili jsme trhací a lepicí techniku, vodové barvy, fixy, voskovky i pastelky. Akce se všem líbila a už se těšíme, až bude padat sníh a postavíme z něj sněhuláky.

V rámci Šablon II proběhla ve školní družině odpolední akce Technika je zábava. Žákům byla předvedena virtuální prohlídka Paříže – Eiffelova věž, Londýn - Big Ben a pyramidy v Egyptě. Starší žáci si vyzkoušeli výukovou hru Minecraft, pro mladší žáky bylo připraveno pexeso a puzzle.

Ve školní družině se dne 12. 12. 2019 uskutečnilo tvořivé odpoledne „Vánoční svícny“. Žáci si připravili zelené větvičky, které si nalepili na čtvrtky tvrdého papíru. Takto připravené svícny si ozdobili dle vlastní fantazie – použili různé šišky, ozdoby ze slámy, baňky, sušené ovoce a mašličky.

V rámci Šablon II. proběhla ve ŠD odpolední akce Čertovské odpoledne. Žáci si poslechli pohádku O hloupém čertovi a z barevných papírů i látek si vyráběli čertovské škrabošky, kornouty, lucerny a zápichy.
Na závěr proběhl krátký kvíz, netradiční čertovské odpoledne se všem líbilo a už se těší na další.

Dne 7.11.2019 proběhla v naší ŠD akce Pečení medových perníčků na Sv. Martina. Žáci poznávali různé druhy pochutin, které následně vážili. Z připravených surovin zpracovali a vyváleli těsto, ze kterého vykrajovali různé druhy zvířátek. Každé dítě si vykrojilo svého koně na blížící se svátek Sv. Martina. Po upečení si žáci perníčky nazdobili a společně ochutnali.

V naší školní družině proběhlo soutěžní odpoledne Král křížovek. Žáci si vyzkoušeli různé druhy křížovek, osmisměrek, přesmyček a rébusů. Jednodušší úkoly zvládali žáci samostatně, náročnější řešili společně. Po zdárném splnění úkolů byli žáci odměněni diplomem. Soutěž se dětem velmi líbila a už se těší na další akce.

V rámci projektu Šablony II proběhla ve školní družině akce „Jde to i jinak“. Cílem akce bylo seznámit žáky s limity spojenými s různými typy zdravotního postižení, přiblížit prožitky takto postižených osob a posílit vzájemný respekt i toleranci žáků k odlišnosti. Seznámit handicapované s dalšími možnostmi trávení volného času. Byly využity aktivity jako např. ukázka znakového jazyka, prostorová orientace osob se zrakovým postižením, základní manipulace se sportovním vozíkem, ukázky volnočasových aktivit: boccia, goalball a činnosti s padákem.

Ve školní družině ke Dni matek proběhlo v rámci Šablon II „Společné kreativní odpoledne pro žáky a rodiče“. Žáci pod vedením aranžérky vyráběli náušnice a klíčenky ze zalévané křišťálové pryskyřice a papírovou květinu. V průběhu akce žáci nachystali pro maminky i malé občerstvení – pečené šneky ze slaného těsta. U dětí i maminek sklidila tato akce velký úspěch.

Ve školní družině a na hřišti proběhl 30. dubna „Odpolední rej čarodějnic“. Žáci soutěžili v neobvyklých disciplínách – jízda na koštěti, hod pavoukem na cíl, čarodějnická zaklínadla, nejoriginálnější básnička apod.

Pásmo básniček, písniček, říkadel a pranostik s jarní tématikou a výroba papírového motýla. To vše zahrnovala březnová odpolední akce pro žáky i rodiče „Vítání jara“.